  • Pa050xsg Pvi 5 0 Inch Tft Lcd - China
    price: check with company for price
    Prime View International Co., Ltd. (hereafter called PVI) PA050XSG is a 5.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral CCFL backlight system, without backlight driver, without touch screen.
    This PVI TFT-LCD is a 5.0 inch with Consumer Lcd Display, it have LCD Controller, Backlight Cable and Tft Color Screen.
    )(CR≥10) (L/R/U/D) viewing angle, and response time of 15/30 (Typ.
    )(Tr/Td) ms.
    PA050XSG utilizes TFT Specific Analog RGB as it's signal inputting systerm, which connected by 30 pins FPC with power supply voltage of 3.3/3.3/5.0/17.0/-12.0V (Typ.
    )(VCC/VDD1/VDD2/VGH/ VGL).
    Company Contact:
    • Phone: +8613590105437
    • Email: Email
    Published date: June 4, 2020
      Ltd .
      We have been manufacturing, developing TFT-LCD modules from 2.5 inch to 65 inch and driving boards with CVBS,VGA,HDMI and DVI Input to be more suitable for Automotive.