  • 4ft Ul Certificate Led Tube Light G13 Double Pin Ac100 277v 18 5w 1780lm 50 - China
    price: contact company for price
    Descriptioin:
    Item No: LM-T8U28803
    Brand: Lighting Matrix
    Voltage: AC100-277V
    Power: 18.5 W
    Lumen: 1700~1780Lm
    Color: Warm White(3000-3300k)Cool
    White(5800-6300K)
    CRI: >80
    LED Quantity: 288 pcs SMD3528 LED
    Equivalent: 36 W Fluorescent Tube
    Lamp base: Gu13
    Material: Aluminium + PMMA
    Size: ยข26 xL1200 mm
    Finish: Natureal
    Warranty: 3 Years
    Certificate: UL List
    Package: 1 Pieces 18.5W 4ft LED Tube
    2 - Features:
    1 - Saves up to 50% energy consumption compared to CFL tubes
    2 - Over 3 times longer lifetime than CFL tubes
    3 - Low cost of ownership and Minimum maintenance.
    4 - Short pay-back period: recoup investment within one year.
    5 - Easy installation in just a few minutes
    6 - Instant on, no flicker, no buzz
    7 - Shatter Proof Plastic & Anti-Glare Coating
    8 - Green living: cut carbon footprint, Pb Free, No mercury
    and hazardous materials, totally Recyclable
    Company Contact:
    • Phone: 86075527116357
    • Address: Block A,4th Industrial Zone, Bao'an District, Shenzhen , China
    • Email: Email
    Published date: March 18, 2013
    • Business Description: Lighting Matrix Special In Interior LED lighting R&D and Produce Over 6
      years, Offer UL Spotlight, Track Light, Recessed Ceiling Light, Candle Bulb
      & Tube, Strip & Bar Light, G4, Marine Anchor Light etc.
    Related listings
    • 3ft Ul Certificate Led Tube Light G13 Double Pin Ac100 277v 14 5w 1300lm 50
      LED Lamps - Lighting Matrix - China - March 18, 2013 - contact company for price
      Descriptioin: Item No: LM-T8U21603 Brand: Lighting Matrix Voltage: AC100-277V Power: 14.5 W Lumen: 1300-1350Lm Color: Warm White(3000-3300k)Cool White(5800-6300K) CRI: >80 LED Quantity: 216 pcs SMD3528 LED Equivalent: 28 W Fluorescent Tube Lamp ba...
    • 2ft Ul Certificate Led Tube Light G13 Double Pin Ac100 277v 9 5w 900lm 120d
      Descriptioin: Item No: LM-T8U14403 Brand: Lighting Matrix Voltage: AC100~277V Power: 9.5W Lumen: 880~990Lm Color: Warm White(3000-3300k)Cool White(5800-6300K) CRI: >80 LED Quantity: 144 pcs SMD3528 LED Equivalent: 18 W Fluorescent Tube Lamp base: ...