  • Electric Rotating Platform Motorized Rotation Stage Px110 200 - China
    price: contact company for price
    Electric Rotating Platform, Motorized Rotation Stage, lab Rotation Stage PX110-200
    Motorized Rotation Stage
    Motorized Stage
    SPECIFICATION:
    If you need a zero switch, please let us know in advance.
    1 Item Number: PX110-200
    2 Rotation Range: 360° of Continuous Rotation
    3 Diameter of Platform: Ø200mm
    4 Drive Mechanism: Worm Gear
    5 Worm Gear Ratio: 180 : 1or 90:1or 45: 1(Choose one of the three)
    6 Stepper Motor (1.8°): 57BYG - Stepping Motor with 2-Phases & 1.8° of Step Angle
    7 Material – Finish: Aluminum Alloy - Black-Anodized
    8 Load Capacity: 55Kgs
    9 Weight: 9.0kgs
    Accuracy Specifications
    1 Design Resolution: 0.01°=36”, Non-MS Driver; 0.0005°=1.8”, 20MS Driver
    2 Rotational Velocity (Max): 25°/sec
    3 Repeatability: 0.005°=18”
    4 Absolute On-Axis Accuracy: 0.01°=36”
    5 Run-Out of Top Plate: 15μm
    6 Backlash: 0.005°=18”