  • Il Smt090 Laser Vision Welding Seam Tracking And Finding Sensor - China
    price: contact company for price
    Featuring viewing distance range of 84mm~96mm, optimum viewing distance of 90 mm, high-level integration, single cable performing two functions of power supply and digital communication, less interference, formidable image acquisition system and high detection accuracy up to 0.08mm, IL-SMT090 Laser Vision Welding Seam Tracking & Finding Sensor provides important visual support for Micro-Butt Welding.
    Features of IL-SMT090 Laser Vision Welding Seam Tracking & Finding Sensor:
    1 - Single cable performing two functions: power supply and digital communication.
    2 - High detection accuracy, capable of detecting welding gap as small as 0.08mm.
    3 - Suitable for various complex welding processes such as LBW and FSW.
    4 - High-level integration, compact in size, easy assembly and disassembly.
    5 - Customized non-standard sensor structures are available.
    Zero Gap Seam Tracking Sensor
    Zero gap welds are generally found in industries such as pipeline and pressure vessel.
    Zero gap Welding Seam Tracking System developed by Intelligent-Laser can be quickly installed either on industrial robots or special-purpose welding machines, capable of precisely detecting the welding gap as small as 0.08mm.
    Company Contact:
    • Phone: 0315-5915695
    • Address: High-tech Industrial Development Zone, Tangshan , Hebei , China
    • Email: Email
    Published date: July 3, 2025
      At present, we have offices both in SuZhou and Foshan.
    Related listings
    • Hm Gb Vi Series Enclosed Double Platform Fiber Laser Cutting Machine
    • Hm 1310 Series Non Metal Laser Engraving And Cutting Machine
      Equipment Technical Indicators Technical indicators Technical Parameters Maximum laser power 60W-300W Pulse frequency 1~1000Hz continuously adjustable Aiming and positioning Red light indication Effective processing area 1300*1000mm X/Y axis repeat p...